У жовтні 2024 року відбулось чергове зниження загального рівня нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні - до 12,6% (проти 19,1% на початку року та 14,6% у липні 2024).
Про це свідчать дані проєкту «Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні», що проводить Kantar Україна на замовлення провідних вітчизняних виробників тютюнових виробів.
За середньорічним показником, обсяги нелегального тютюнового ринку в Україні знизились з 21,8% у 2023 році до 16,1% у 2024 році. Відтак річні втрати державного бюджету України оцінюються у 21,9 млрд грн, а обсяг тіньового ринку сигарет в Україні становить 6,3 млрд шт.
Також зменшилась частка контрафакту (у тому числі з підробленими акцизними марками) до 6,3%, і частка продукції, маркованої надписом Duty Free або призначеної для експорту, яка нелегально продається в Україні - до 3,7%.
«Ми продовжуємо спостерігати чергове зниження рівня нелегального ринку сигарет в Україні. Через це середньорічні показники також суттєво знизились до 16,1% проти 21,8% у 2023 році. Падає обсяг підробок, включно з підробленими акцизними марками, та нелегальної продукції, призначеної для експорту або маркованої «Duty Free» — коментує Тетяна Свердлик, аналітикиня Kantar Україна.
53% нелегальної продукції, яка маркована надписом Duty Free або призначена для експорту, і нелегально продається в Україні, за написом на упаковці, вироблені Винниківською тютюновою фабрикою. Торговими марками цієї групи нелегальної продукції є Сompliment (45%), Lifa (6%), Marvel (2%).
Серед контрафактної продукції, 34% мають ознаки підроблених акцизних марок. За написом на упаковці, вироблені Юнайтед Тобако / Маршалл Файнест Тобакко / VK Tobacco FZE (18%) та «Українським Тютюновим Виробництвом» (15%).
Кіоски та магазини залишаються основними каналами нелегальної торгівлі тютюновими виробами. Частка нелегальної продукції, яка продається через ці канали, майже не змінилась у порівнянні з 2023 роком і складає 66%.
Лідерами за рівнем розповсюдження нелегальної продукції залишаються 6 областей України, в яких реалізується 70% такої продукції: Дніпропетровська — 22%, Одеська — 12%, Харківська — 10%; Київ і Київська обл. — 10%, Хмельницька — 8%, Львівська — 8%.
Раніше повідомлялося з посиланням на дослідження Kantar Україна, що загальний рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні в березні 2024 року знизився на 19,1% з 25,7% у жовтні 2023 року. Згідно з дослідженням, найчастіше впродовж січня-березня 2024 року в Україні нелегально продавали продукцію Винниківської тютюнової фабрики, на частку якої припало 57% виявлених порушень, і Юнайтед Тобако з 20%. Крім того, лідирували на нелегальному ринку тютюнових виробів бренди Compliment (45%), Marshall (15%), Lifa (9%), Brut (6%), Urta (6%), Man (2%).
За даними Kantar Україна, 32% підробленої продукції — це сигарети, що мали ознаки підроблених акцизних марок, із яких 14% припало на частку українського тютюнового виробництва, а 18% належали псевдовиробникам Юнайтед Тобако, Маршалл Файнест Тобако, VK Tobacco FZE. Ще 68% підроблених брендів міжнародних тютюнових компаній не мали підроблених акцизних марок.
Також повідомлялося, що в Україні можуть заборонити продаж сигарет у кіосках.
Бізнес-спільнота не підтримує пропозицію визначення євро грошовою одиницею виміру ставки акцизного податку на тютюнові вироби. Середньорічний показник обсягів нелегального ринку цигарок в Україні у 2023 році сягнув 21.8%.
За серпневими показниками, 26% підробленої продукції мають ознаки підроблених акцизних марок. 72% нелегальної тютюнової продукції, з позначкою Duty Free або призначеної для експорту, має напис про те, що виробником є Винниківська тютюнова фабрика. 62% цієї групи нелегальної продукції становлять сигарети Сompliment із маркуванням Duty Free.
Лідерами за рівнем поширення нелегальної продукції є 8 областей України, де реалізується 70% такої продукції: Дніпропетровська — 17%, Одеська — 12%, Львівська — 9%; Харківська — 9%; Хмельницька — 7%; Кіровоградська — 6%; Чернівецька — 5%, Рівненська — 5%.
У березні 2024 року в ЄБА розповіли, скільки із 600 пачок ТВЕНів є нелегальними.
14 травня 2024 року було проведено одночасно обшуки на 5 найбільших вітчизняних виробниках тютюну, щодо яких є підтверджені відомості про їхню нелегальну діяльність. «Так, серед них відома львівська фабрика і фабрика відомого нам із вами конвертатора з Києва. Подекуди виявлено підроблені акцизні марки, не марковані тютюнові вироби», — заявив Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
За словами Гетманцева, виготовлення нелегального тютюну заблоковано повністю. «На сьогодні виготовлення нелегального тютюну заблоковано повністю. Маю обґрунтовану надію — назавжди. До речі, щось підказує, що це не останні обшуки в цьому кейсі. Не думав, що скажу це так скоро, але, так, респект БЕБ», — наголосив Гетманцев.
30 травня 2024 року Гетманцев вирішив встановити відеоспостереження на тютюнових фабриках, наголосивши при цьому: «Придушимо гідру».