ілюстрація Ілля Колесник для Forbes Ukraine
Понад два місяці поспіль тіньовий ринок тютюну продовжує відновлювати свої позиції після скорочення, яке відбувалося на тлі обшуків БЕБ на найбільших тютюнових фабриках. Відмінність цього «сезону» – крім «сірих» фабрик, контрафакт почали масштабно виробляти у «гаражах». Чому детінізація тютюнової галузі забуксувала та чи є шанси побороти один із найбільших тіньових ринків країни?
Цьогоріч тіньовий ринок тютюну мав зменшитися принаймні вдвічі. Такі очікування були у фінансового комітету Ради, на його серпневому засіданні відзначали позитивну динаміку у роботі Бюро економічної безпеки (БЕБ) з протидії нелегальному ринку тютюну. Причина – обшуки та слідчі дії на п’яти тютюнових фабриках, з якими пов’язують випуск контрафакту.
Зменшення тіньового ринку підтверджувала й статистика – дослідження Kantar Ukraine показало зниження нелегальної частки з 19,1% на початку року до 14,6% у липні. За розрахунками Kantar, у 2023-му бюджет недоотримав 23,5 млрд грн через нелегальний ринок.
Проте з вересня роздрібні точки та онлайн-майданчики почали збільшувати пропозицію нелегального тютюну, а легальні продажі знижуються другий місяць поспіль.
Чому нелегальний ринок відновлює позиції?
«Білий» ринок: скорочення
Навесні цього року почалися обшуки на п’яти фабриках: Винниківській тютюновій фабриці, «Українське тютюнове виробництво», «Імперіал табак» «Маршалл файнест тобакко» та «Табако дім». Понад три десятки обшуків та експертиз тривали до вересня цього року.
Результати обшуків
Як зазначили в Бюро економічної безпеки у письмовому коментарі, відбулося понад 30 обшуків на виробництвах та у складських приміщеннях, проведено 30 експертиз. На підставі матеріалів БЕБ скасовано три ліцензії на виробництво та продаж тютюнових виробів.
З початку року детективи БЕБ за фактами незаконного обігу тютюнових виробів розпочали 423 кримінальні провадження, скерували до суду 231 справу, вилучили з незаконного обігу товари, сировину, обладнання орієнтовною вартістю 1 млрд грн.
Вилучено 16 ліній для виробництва сигарет, з них п'ять ліній належали підприємствам, що мали відповідну ліцензію, однак виготовляли зокрема й сигарети з підробленими марками акцизного податку або без них.
Тричі суди продовжували термін обшуків, але на четвертий раз відмовилися це зробити, каже голова фінансового комітету Ради Данило Гетманцев.
«У вересні, після завершення слідчих дій БЕБ, фіксується масова поява у продажу сигарет із маркуванням Duty Free, а також з підробленими акцизними марками», – йдеться у письмовому коментарі заступника директора «Імперіал Тобакко Юкрейн» Вадима Новосада. На його думку, це загрожує відновленню рівня контрафакту на ринку до рекордних показників 2023-го, коли тіньовий ринок становив 25%.
Про регрес у боротьбі з тінню зазначають й у «Філіп Морріс Україна». «Спостерігаємо, що роздрібні точки знову отримують пропозиції контрафактної продукції, яка не була доступна упродовж кількох місяців, – каже заступник гендиректора з корпоративних звʼязків «Філіп Морріс Україна» Михайло Поляков. – Це свідчить про відновлення її виробництва».
Офіційні продажі тютюнової продукції зменшуються від пікового значення у серпні на 300 млн грн щомісяця. Таке падіння – тривожний дзвіночок, каже фахівець Економічної експертної платформи Олег Гетман. Чи це стійкий тренд, покаже листопад, вважає він.
Графіка: Анастасія Решетнік
«Чорні» заміщують «сірих»
Пов’язувати погіршення ситуації лише із завершенням обшуків БЕБ – спрощене бачення, певен Гетманцев. По-перше, запрацювали лише дві з п’яти фабрик, на яких відбувалися обшуки, – винниківська та тернопільська, каже нардеп.
Тернопільський «Маршалл файнест тобакко» вирвався у лідери нелегального ринку тютюну, у Винників зараз частка менше, каже топменеджер міжнародної тютюнової компанії, який спілкувався на умовах анонімності. Він не надав документального підтвердження власних слів. Про перестановки на нелегальному ринку, на його думку, свідчить зміна асортименту і заміщення постачальників, що відбувається у роздрібних продавців контрафакту.
«За нашою оперативною інформацією, зараз активніше працюють «гаражі» – «чорні» виробничі лінії, які не мають жодних ліцензій, – підтверджує зміну тренду Гетманцев. – За цим виробництвом стоїть організована злочинність».
Винники vs БЕБ і податкова
За підсумками обшуків і перевірок Державна податкова служба відмовилася видавати нову ліцензію Винниківській тютюновій фабриці. Але компанія доволі швидко отримала рішення Львівського окружного адмінсуду про те, що ДПС заборонено не видавати ліцензію, розповів Гетманцев.
Це рішення ухвалили попри практику Верховного Суду, який пояснив: суди не можуть підмінювати собою органи виконавчої влади.
На сьогодні компанія з Винників уже встигла виграти апеляцію, розповіли Forbes нардеп з фінкомітету і топменеджер однієї міжнародної тютюнової групи.
Зараз справа дійшла вже до касації, але касаційна інстанція відмовилася зупинити рішення апеляції, тож воно набуло чинності. Тобто через рішення суду позбавити ліцензії Винниківську тютюнову фабрику податкова не може.
До травня минулого року бенефіціаром Винниківської фабрики був Григорій Козловський, після – Руслан Бицький, свідчать дані аналітичної платформи YouControl.
«Григорій Петрович Козловський не має жодного відношення до Винниківської тютюнової фабрики і не може дати відповіді на поставлені питання. З таким самим успіхом ви могли б запитати його про діяльність McDonaldʼs чи KFC», – відповіли на запит Forbes у юридичній службі Григорія Козловського.
План влади та міжнародників
Зараз збирається інформація щодо всіх нелегальних виробництв у регіонах, каже Гетманцев. «Далі вимагатимемо звільнення всіх керівників обласних правоохоронних органів, де такі виробництва не закрили», – зазначив він.
Інший нардеп з фінкомітету розповів, що йому відомо про вісім регіонів, де працюють такі «чорні» лінії, зокрема Чернівці, Закарпаття та Київська область. «Ми на комітеті начальнику поліції області показуємо, де працюють нелегальні точки, їх закривають, а за тиждень вони знову зʼявляються», – каже нардеп.
Також комітет розглядає опцію заборонити ввезення тютюну (сировини), включно із транзитом, усім, крім великої четвірки виробників, каже Гетманцев.
Перший заступник фінансового комітету Ради Ярослав Железняк вважає, що час знову залучати увагу міжнародних, насамперед американських партнерів. «Обов’язково донесу інформацію про те, яка в Україні ситуація з нелегальним ринком і як це впливає на американський бізнес», – каже нардеп.
«Партнери та МВФ вивчають ситуацію, була зустріч у посольстві США, також тему порушуватимемо на рівні [послів] G7», – каже згаданий топменеджер міжнародної тютюнової компанії.
Минулого разу допомогло. Активність БЕБ та інших правоохоронців «збіглась» у часі з листом послів G7 до української влади, які висловили занепокоєність через зростання обсягів нелегального ринку тютюну в Україні.