Частка нелегального ринку сигарет цього року може перевищити рекорд 7-річної давнини. Цього більш ніж достатньо, аби припинити не помічати цю проблему та починати діяти. Міжнародний досвід та здоровий глузд мають стати основою боротьби за легальний ринок тютюнових виробів, вважають компанії-виробники. Контролюючі органи їх підтримують. Їх об’єднання та спільні дії можуть бути дієвими.
Два тижні тому генеральний директор тютюнової компанії JTI Україна Пол Холловей повідомив, що, за попередніми даними агенції Kantar, станом на серпень цього року частка нелегальних тютюнових виробів та тютюну на українському ринку склала 6,9%, тоді як за підсумками минулого року вона становила менше - 6,6%.
“Це означає, що вже за перші вісім місяців цього року державний бюджет України недоотримав 4,5 мільярди гривень доходів, виробники втратили свою частку на ринку на користь нелегальних виробників та контрабандистів”, - пояснив Холловей .
У якості підтвердження негативної тенденції Ігор Смаглюк, начальник Управління протидії злочинам у сфері обігу товарів акцизної групи Головного управління протидії економічним правопорушенням ДФС, повідомив, що “робота у фіскальній службі збільшилася в порівнянні з минулим роком в рази”.
“Але ми всі чудово розуміємо, що цього недостатньо”, - сказав він.
Так, за даними ДФС, за дев’ять місяців 2020 року вилучено підакцизних товарів на загальну суму 2,034 мільярди гривень. З них майже 36% (в грошовому еквіваленті) – це тютюнові вироби (11,5 млн пачок тютюнових виробів та 164,3 тонни тютюну на загальну суму 730,4 млн грн). Але це те, що, вдалося вилучити. І вже у найближчому майбутньому ситуація може стати ще гіршою.
Найголовніша проблема контрабанди сигарет, як і контрафакту, у тому, що вона може завдати шкоди здоров’ю курців (на додаток до шкоди від тютюну), бо невідомо, як і з чого такі сигарети виробляються, як транспортуються та зберігаються. Але також контрабанда вважається джерелом цілого комплексу проблем для всіх без виключення.
Вона шкодить державному бюджету (та, відповідно, й усім, хто залежить від нього). Вона шкодить національній безпеці через те, що є джерелом фінансових ресурсів для злочинних угруповань та корупціонерів. Нарешті, вона шкодить стосункам України з Євросоюзом.
Дослідження KPMG Stella свідчить, що Україна перебуває в ТОП-5 постачальників контрабандних і контрафактних сигарет до ЄС: у 2019-му році в Євросоюз з України потрапило 2,4 мільярда сигарет (18% від усієї тютюнової контрабанди). Сайт Ні контрабанді, створений компанією JTI в партнерстві з державними фіскальною і прикордонною службами, наводить детальну аналітику щодо джерел контрабанди тютюну в Україну.
“В умовах сьогодення, незаконне переміщення тютюнових виробів через кордон є гострою проблемою не лише України, а й країн Європейського Союзу. Ця проблема залишається актуальною внаслідок надприбутковості контрабанди тютюнової продукції до країн Центральної та Західної Європи”, — каже в.о. голови Державної фіскальної служби Сергій Солодченко.
За даними Euromonitor International, незаконна торгівля сигаретами — наймасштабніший вид незаконної торгівлі легальним продуктом. З точки зору прибутковості тютюнова контрабанда поступається лише наркотрафіку: за деякими даними, вартість сигарет, що продаються нелегально у світі, співставна із ринком кокаїну. Лише за рік в світі викурюється приблизно 500 млрд. штук нелегальних сигарет. І цей тіньовий ринок зростає з року в рік.
Головне питання тепер — чи можна з цим щось зробити?
Експерти, дослідивши досвід країн, що вже пережили розквіт нелегального ринку тютюну і все ж змогли його вгамувати, вважають що є мінімум три методи.
“Зараз рівень доступності сигарет в Україні становить 25%. Це означає, що споживач витрачає чверть свого денного доходу на купівлю сигарет. Зростання акцизів призводить до подальшого зростання ціни. Коли сигарети стають надто дорогими для споживача, починає зростати попит на нелегальні сигарети, бо вони дешевші”, — каже очільник JTI Україна.
Лише чотири роки тому споживач України витрачав на сигарети 21%.
Холловей пояснює, що саме так виникає замкнуте коло: чим вища ціна на легальні сигарети, тим більший попит на нелегальні, відповідно — тим більше пропозицій. І тим менше грошей надходить до бюджету та менше можливостей для інвестицій в школи, лікарні та інфраструктуру .
Крістіна Лініченко, керівниця FMCG напрямку Європейської Бізнес Асоціації, основною причиною зростання цін на сигарети в Україні називає постійне збільшення ставки акцизного податку.
Як відомо, Угода про Асоціацію з ЄС передбачає доведення в Україні розміру ставки акцизу до 90 євро за 1000 сигарет. Аби досягти цього значення, цей податок підвищується щорічно на 20%. І саме це могло й спричинити зростання контрабанди, бо вона завжди дешевша за легальні сигарети, вона йде на ринки тих країн, де легальні товари дорожчають: з 2017 почалось підвищення акцизів – тоді ж почала зростати контрабанда. Саме таким ринком і стала Україна. До того ж в нас є не лише цей план підвищення акцизів – іноді їх підвищують додатково: або для компенсації втрат бюджету через інфляцію (як це сталося минулого року), або ж для нібито боротьби за здоров’я нації (час від часу у Верховній Раді продукуються відповідні проекти законів, які, між тим, не приймаються, бо не мають переконливого обгрунтування, але спроби підвищити акцзизи ще більше не припиняються).
До того ж фіскальні та правоохоронні органи вже не можуть впоратись з цим. Підвищення податків обов’язково має супроводжуватись “укріпленням кордонів” для протидії надходженню всередину країни товарів без сплати податків. Одне без іншого, як виявляється, не працює. Проте Україна ще не втратила можливість все виправити – є зразки набагато гірші.
Стрімке зростання акцизів та подорожчання через це сигарет — основна причина зростання нелегального сектора не лише в Україні, а й в інших країнах. Так, за словами Гінтаутаса Диргели, директора з корпоративних питань JTI Україна, у 2010 році після стрімкого підвищення акцизів рівень нелегальної торгівлі сигаретами в Румунії досяг 36,2%.
“Лише завдяки розумінню уряду, що з проблемою потрібно боротися зниженням акцизного податку й ефективним партнерством бізнесу і правоохоронних органів, через 9 років ринок нелегальної торгівлі вдалося зменшити, — розповідає він. — Але все одно лише до 13,7%”.
У Польщі ситуація була схожою. Після підвищення мінімального акцизу на сигарети нелегальна торгівля почала зростати, досягнувши у 2015 році 19%. Але, підкреслює Диргела, співпраця уряду, тютюнового бізнесу і правоохоронних органів дозволила зменшити цей показник до 8,5% у 2019 році.
У Спілці українських підприємців також посилаються на досвід європейських країн, який демонструє, що найефективнішими методами боротьби з нелегальним ринком сигарет є продумана акцизна політика.
“Думаю, вже пройшло достатньо часу для того, щоб оцінити негативні наслідки від протиправного потрапляння сигарет з-за кордону. На сьогодні в рамках кримінальних проваджень ми відпрацьовуємо інші протиправні дії, пов’язані із сигаретами, наприклад, незаконність їх виготовлення чи несплату податків. Але у адвокатів є можливість формування в суді правової позиції, що дозволяє повернути їм вилучені сигарети. Натомість запровадження кримінальної відповідальності за контрабанду підакцизних товарів усуне такі законодавчі прогалини”, - впевнений Солодченко.
З ним згодні і прикордонники. “Там, де ми маємо на сьогодні лише адміністративну відповідальність, наші сусіди румуни, наприклад, можуть притягти до відповідальності і з серйозними юридично-правовими наслідками. Мова йде про кримінальну відповідальність. З за, умовно кажучи, 10 ящиків сигарет можна отримати 5 років ув’язнення. Зрозуміло, що румуни менше цим займаються, маючи такий запобіжник. Водночас в Україні є чимала кількість населених пунктів, жителі яких спеціалізуються на цьому роками”, — говорить перший заступник Голови Державної прикордонної служби України Володимир Нікіфоренко.
Підтримують прикордонників і фіскалів й у профільній асоціації “Укртютюн”. “Наразі зловмисникам, які незаконно ввозять тютюнові вироби на територію України, загрожує лише штраф із конфіскацією товару та транспортного засобу. Враховуючи, що відповідна незаконна діяльність є надприбутковою, зазначені втрати їх не лякають. Крім того, арсенал правоохоронців обмежено лише адміністративним провадженням, в рамках якого неможливо проводити повноцінне слідство, як по кримінальній справі. Відтак, страждають переважно виконавці, а джерела походження та пункт призначення нелегальної продукції не встановлюються”, — кажуть експерти асоціації.
Погано і для суспільства в цілому, бо зменшення податкових надходжень напряму впливають на зменшення соціальних видатків в країні. Також зростання незаконного обігу тютюнових виробів спричиняє виникнення організованих злочинних угруповань, які погіршують криміногенну ситуацію в країні. Врешті решт, страждають від цього і виробники сигарет, бо контрабандні та фальсифіковані тютюнові вироби погано впливають на бренд виробника, і виробник не здатний конкурувати з ними ціною.
“І жодна зі сторін наодинці не здатна подолати цю проблему. Саме тому ми вирішили об’єднатися і спільними зусиллями будемо пояснювати важливість цієї проблеми”, — говорить Пол Холовей.
За словами Сергія Солодченка, співпраця з виробниками дозволяє контролюючим органам бути переконаними в тому, що їх робота не буде марною.
“Раніше робота з вилученням сигарет закінчувалася тим, що це все потрапляло в ринок. Велика кількість нашої роботи була марна, тому що після вилучення ми знов шукали ці сигарети. Зараз ми працюємо з офіційними виробниками, з якими разом все знищуємо. Поки остання пачка сигарет не буде знищена згідно рішення суду ніхто не виходить – ні ми, ні представники бізнесу”, — пояснює він.
“Деякі розвинені країни Скандинавії мало схильні до контрабанди сигарет, хоча вона й існує, в той час як такі економічні гіганти, як Великобританія і Франція буквально завалені контрабандною продукцією”, — констатує Юрій Рилач, начальник відділу по роботі з державними органами Бритіш Американ Тобакко Україна.
Декілька днів тому начальник відділу з безпеки і протидії нелегальної торгівлі Imperial Tobacco Ukraine Вадим Новосад отримав та оприлюднив уточнені дані про контрабанду – її частка виявилася ще більшою - 8,9%, а втрати бюджету - 5 млрд. гривень. І навіть це - ще не остаточні дані. Скоріше за все, підсумки року будуть ще гірші.
“Найбільший рівень нелегальної торгівлі сигаретами був у 2013 році і становив 9,2%, і зараз ми, на жаль, наближаємося до цього показника", — каже Новосад.
Уряд вже давно схвалив Стратегію та План дій боротьби з контрабандою сигарет, у якому, серед іншого, є й криміналізація цього злочину. І цей план потрібно почати виконувати.
Цей матеріал було вперше опубліковано на сайті Liga.Net