В Україні стрімко зростає нелегальний ринок тютюнових виробів. Лише за неповні п'ять років, з 2017-го і досі, частка "нелегалів" на ринку збільшилася з 2,3 до 18,1%. За оцінкою фахівців, цього року Україна не доотримає близько 14 млрд. гривень акцизу, що дорівнює річному бюджету великого обласного центру (наприклад, бюджет Дніпра – 14,3 млрд. гривень). Але вирішення проблеми існує.
8 листопада у Києві пройшла прес-конференція керівників найбільших світових тютюнових компаній, що працюють в Україні – JTI, Філіп Морріс, Брітіш Американ Тобакко та Імперіал Тобакко.
За словами генерального директора "ВАТ Україна" Кахабера Бенідзе, ситуація на ринку склалася драматична: "Частка нелегального ринку досягла історичного максимуму і продовжує зростати. За даними компанії Kantar, збитки державного бюджету України сягнуть 14 мільярдів гривень. Ці гроші могли б піти на підтримку армії, соціальні проекти, але натомість вони йдуть на збагачення організованої злочинності".
Пол Холловей, генеральний директор JTI Україна, повідомив, що частка "нелегалів" станом на листопад сягнула 18,1%. "За 12 місяців зростання нелегального ринку склало 300%", – констатував він на прес-конференції.
"Якщо нелегальний ринок продовжить зростати, то через 3-5 років наші фабрики опиняться перед загрозою. Найдієвіший спосіб боротьби з незаконною торгівлею – це продумана податкова політика", – сказав генеральний директор "Філіп Морріс Україна" Костас Салварас.
70-80% вартості пачки цигарок становлять податки, а вони зростають зі швидкістю, яка в рази випереджає інфляцію. Найбільше не пощастило ТВЕНам (тютюнові вироби електронного нагрівання) – акциз на них зріс із січня цього року на 320%, пише видання.
"У 2017 році Україна затвердила план підвищення акцизів до європейського рівня до 2025 року. За цей час мінімальний акциз зріс на 244%, або подвоївся за останні три роки. Ще стрімкішим було зростання акцизів на тютюн для нагрівання. В результаті сталося безпрецедентне подорожчання тютюнової продукції порівняно з будь-якою іншою", – заявив директор "Імперіал Тобакко в Україні" Растислав Чернак.
Представники тютюнових компаній закликають уряд переглянути свою політику та зменшити темпи зростання акцизів з 20 до 10% на рік. Вони вказують на досвід країн Східної Європи, де після вступу до ЄС гармонізували акцизи з європейськими. Коли країни Балтії, Болгарія та Румунія у 2009 році почали різко підвищувати акцизи, це призвело до пропорційного зростання нелегального ринку тютюнових виробів. Чемпіоном виявилася Литва, де контрабанда та контрафакт зайняли майже половину всього тютюнового ринку. Довелося зупиняти зростання і навіть запроваджувати мораторій на підвищення акцизів.
"Ми пропонуємо Україні наслідувати цей приклад і знизити темпи зростання акцизів з 20 до 10%. І ми також пропонуємо заморозити зростання акцизів на ТВЕНи до 2024 року, щоб споживачі могли скористатися менш шкідливими для здоров'я продуктами", – заявив Чернак.