Нелегальний ринок тютюну. Державі завдано щонайменше 20 млрд грн збитків

Засідання ТСК щодо незаконного обігу тютюнових виробів.

Обіг тютюну завжди в різних країнах був дуже "проблемною" сферою і пов’язаний з питаннями контрабанди, контрафакту та ухилення від сплати податків.

Україна не була виключенням, але рівень нелегальної продукції був відносно низький. Проте останні роки рівень "нелегалки" виріс в рази, перейшов у double-digits та в певний квартал 2022-го року взагалі перетнув 20%.

Для розуміння, такий показник нелегального ринку – це тільки податками недоотримано в бюджет 20 млрд грн, а якщо рахувати і всі інші пов’язані питання (наприклад, контрабанду сировини), то ще більше.

Тому тематика обігу нелегальних цигарок – це макроекономічне питання для країни.

Проблема ділиться на умовно чотири частини, саме по ним ми рухались в рамках нашої ТСК:

  1. Проблема нелегальної роздрібної торгівлі. Починаючи від "бабусі з розкладкою" біля виходу з метро і закінчуючи великими телеграм-каналами, де навіть зараз можна спокійно купити контрабандну та контрафактну продукцію.
  2. Це великі схеми виробництва цигарок без сплати податків. І тут ми перейшли до тематики duty-free.
  3. Просто виробництво контрафактної продукції або, як називають, "по другій формі". Методом аналізу податкового навантаження на тону тютюнової сировини виділили 9-ть таких підприємств.
  4. Вже є конкретні кримінальні провадження по великим виробникам. Їх чотири, є гарні приклади (кейс Жовтих вод), але є і дуже сумні.

Ключову роль в боротьбі з нелегальним обігом відіграють правоохоронці. В першу чергу БЕБ, хоча і Прокуратура, і Нацпол, і ДБР, і навіть СБУ теж. І ТСК (25.04) показала яскраві приклад того, що у нас пішло не так.

Схема duty-free

Чесно говорячи про неї говорили-писали вже стільки разів, що слово "duty-free" стало мати негативну конотацію.

Але декілька цікавих фактів:

  1. У 2021 році було 48 магазинів безмитної торгівлі (найбільші в аеропортах, звичайно ж), а після початку війни їх залишилося лише 15.
  2. Виїзд для великої кількості громадян закритий. Аеропорти теж. Але в 2021-ому продали 27 млн пачок цигарок duty-free, а у 2022-ому 20-ть млн пачок. Правда дивно?
  3. Якщо перевіряти кількість пачок цигарок duty-free, які у митний режим "реекспорт" і реалізованих згідно чеків різниця за рік 157 тис пачок тільки по одному оператору. А в цілому ще більше.
  4. Є дуже дивна тенденція, коли на наземних конкретних пунктах пропуску на один чек купується в середньому 30-35 пачок цигарок(!!!), а на інших лише 5-7…. При тому, що в ЄС можна провести лише 2 пачки. 
  5. Ну і кількість вироблених цигарок duty-free та проданих теж відрізняється на сотні тисяч, якщо не мільйони, пачок.
  6. Наявна інформація про рух цигарок в duty-free аеропортів…. Після початку війни.

На жаль, але представник ДМС не дав достатньої відповіді як взагалі можна пояснити ці факти. Звернулися в терміновому порядку провести перевірку цих фактів.

Але, враховуючи, що на проблему вже стільки разів звертали увагу, а вона досі існує: також запропонували рішення для нашого Комітету під час війни заборонити виробництво та продаж цигарок duty-free. Не дуже елегантне рішення, але виглядає так, що єдине дієве в цій ситуації.

Виробництво контрафактної продукції

Наші експерти з ТСК разом з CASE зробили чудову аналітичну роботу.

В тому числі порахували скільки податків (акцизу, ПДВ і податку на прибуток) сплачено деякими виробниками тютюнової продукції на 1 тонну сировини.

І виявляється цей показник буває як 4-5 млн/тонну. Але є і 0 грн, 13 грн і 35 грн на одну тонну.

Запитали ДПС щодо такої статистики. Відповідь: або ця сировина на залишках, або її потім перепродавали або… магія.

Ще раз підкреслюю, що поки не можна стверджувати, що це 100% порушення, але виглядає дуже дивно:

-ТОВ "ТАБАКО ДІМ" - замовлено 114 тон сировини, сплачено податків всього 880 тис грн. З однієї тони - 8 тис гривень податків;

-ТОВ "УКРАЇНСЬКЕ ТЮТЮНОВЕ ВИРОБНИЦТВО" - замовлено 349 тон сировини, сплачено податків всього 9,26 млн грн. З однієї тони - 26 тис гривень податків;

-ТОВ "Винниківська тютюнова фабрика" - замовлено 2041 тон сировини (плюс 283 тони відходів тютюну), сплачено податків всього 3,05 млрд грн. З однієї тони - 1,31 млн гривень податків;

-ТОВ "ФЕРМЕНТАЦІЙНИЙ ЗАВОД "ТОБАКО" - замовлено 3674 тони сировини (+1287 тон відходів тютюну), сплачено податків всього 50 тис грн. З однієї тони - 13 гривень податків.

-ТОВ "ІМПЕРІАЛ ГОЛД ТОБАККО" - замовлено 382 тони сировини, сплачено податків всього 0 грн. З однієї тони - 0 гривень податків.

-ТОВ "ПОТЕСТАС" - замовлено 839 тони сировини, сплачено податків всього 30 тис грн. З однієї тони - 35 гривень податків.

-ТОВ "ІМПЕРІЯ.ТАБАК.ЛТД" - замовлено 13 тони сировини, сплачено податків всього 2.04 млн грн. З однієї тони - 157 тис гривень податків.

-ТОВ "Юнайтед Табако" - замовлено 3030 тони сировини, сплачено податків всього 6.64 млн грн. З однієї тони - 2 тис гривень податків. (Ліцензією забрали та виробництво зупинено)

Відповідно ДПС в найближчі тижні має дати відповідь що з кожним з цих підприємств, ну а для БЕБ це чудовий приклад як має працювати аналітична функція у фінансових розслідуваннях.

Поточні кримінальні справи

Розглядали 4 найбільших кейси по виробникам цигарок:

-"Юнайтед Табако". Гарна робота правоохоронців.

Нелегальне виробництво у Жовтих водах - припинено, конфісковане обладнання та сировина зберігаються у відповідального зберігача у Кам'янець-Подільському. Запитали ДПС. Перевірили - все конфісковане на місці зберігання.

Висновок ДПС - збитки держави у 2022 = 5,15 млрд гривень. СБУ проводить аналіз, після цього справа буде передана до БЕБ.

-ТОВ "Табако дім" - кримінальна справа 2020 року не має руху, але у підприємства намагалися анулювати ліцензію (але вони заблокували судом).

Також ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 21.12.2022 задоволено клопотання представника ТОВ "ТАБАКО ДІМ" щодо скасування арешту вилученого майна. Підприємство далі працює.

До наступного засідання ТСК Нацполіція має надати повну інформацію по стану справи. ТСК направить наявну у неї інформацію щодо діяльності підприємства в інші правоохоронні органи.

-"Оріон табако" - БЕБ працює, проведено обшуки, вилучено більше 1 млн пачок сигарет та обладнання, керівник у розшуку. Підприємство припинило роботу. Теж не було питань до роботи правоохоронців.

-Вінниківська фабрика - правоохоронці чекають на висновки експертизи.

І окремо звернули увагу всіх правоохоронців на роботу славнозвісної "Гоща". Прям дуже багато інформації надходить щодо їх продукції. Та і обсяг закуплених марок у 2022-ому році (а там він за наявною інформацією біля нуля).

ДБР в рамках підслідності почали розслідувати більше 40 вже кримінальних справ щодо держслужбовців/правоохоронців, які допомагали або організовували нелегальне виробництво та обіг тютюнових виробів.

Бізнес Цензор