НВ. Контрабанда сигарет в Україні: як масштабний тіньовий ринок б'є по економіці

Тютюнові компанії в Україні — одні з найбільших вітчизняних платників податків. Як і по інших «білих» бізнесах, по них б'є існування значного тіньового ринку, продукція на який приходить нелегальними каналами. При цьому саме контрабанда сигарет лідирує за показниками «обороту».

«Тіньові» сигарети можуть здаватися обивателю чимось незначним, якщо не подивитися на цифри. А останні здатні вразити: за даними сайту «Ні контрабанді», створеного компанією JTI разом з податковою та прикордонною службами, в 2017 році через нелегальні сигарети український бюджет втратив 1,2 мільярда гривень. А вже в 2019 шкоди скарбниці склав майже вчетверо більше — 4,7 мільярда гривень (для порівняння: це майже півтора мільйона середніх пенсій в країні).

Тютюн без кордонів

Дані Держмитної служби, втім, можуть вказати на те, який обсяг незаконних поставок залишається непоміченим. Як повідомили у відомстві, українські митниці за перше півріччя цього року припинили 390 спроб нелегального переміщення тютюнових виробів через кордон України. Загальна вартість вилучених товарів склала близько 13 мільйонів гривень.

Як повідомили у відомстві, українські митниці за перше півріччя цього року припинили 390 спроб нелегального переміщення тютюнових виробів через кордон України.

В українських митниць є спеціальні алгоритми, за якими співробітники визначають фактори ризику. «Вони орієнтовані на: товари прикриття, які часто використовуються для переміщення тютюнових виробів, заміну водія при перетині митного кордону, контроль ваги на основі зважування транспортних засобів у пунктах пропуску, визначення нетипового маршруту», — розповіли в Держмитній службі. Резонансними випадками в Україні, наприклад, стало приховування блоків сигарет у деревині (на Буковині), в будівельних блоках (на Волині) і під тканиною (в Одеському порту).

І проблема не тільки в порушенні законів та несплачених податках і зборах. Сигарети, що поставляються тіньовими каналами, часто зберігаються і перевозяться — а то й виробляються, якщо мова йде про контрафакт — у невідповідних умовах. Тютюнова продукція, яка і без того шкідлива для здоров’я, в разі контрабанди і контрафакту може нести ще більше ризиків своїм споживачам.

«Є багато різних прикладів, коли контрабандні сигарети перевозяться навіть у баках для палива вантажних автомобілів або закопані під вугіллям. А це все відбивається на якості сигарет»,пояснює Ґінтаутас Дирґела, директор з корпоративних питань компанії JTI Україна.

Пандемія та карантинні обмеження незначно вплинули на тіньовий ринок сигарет. Після недовгого спаду, контрабанда повернулася до колишніх трендів. «Якщо мова йде про факти нелегального переміщення товарів через державний кордон, лінії розмежування (з тимчасово окупованими територіями Донецької і Луганської області), Крим, ми фіксуємо зростання вартості тих товарів, які намагаються незаконно перемістити», — говорить представник Держприкордонслужби Андрій Демченко.

Він каже, що лідирують за спробами незаконного переміщення через кордон саме сигарети, випереджаючи навіть контрафактний алкоголь. Одна з причин активізації контрабанди тютюнових виробів — стабільне зростання акцизу на сигарети, який обумовлений угодами України з ЄС. Легальна «тютюкнка» постійно дорожчає, тоді як незаконна — завжди виграє в ціні.

У збитку в результаті все

Якщо споживач тютюнової продукції і купує контрабандну продукцію, то ця одномоментна «економія» в результаті призводить до втрат. За даними дослідницької компанії Kantar TNS, на лютий 2020 тіньовий ринок сигарет становив близько 6 відсотків ринку. Тобто, кожен 16-й український курець купує нелегальну продукцію.

«Може здаватися, що 6% для бізнесу — це небагато, але наш ринок дуже конкурентний, ми боремося за кожну десяту відсотка частки ринку. І якщо майже 6% — це сигарети, з яких не сплачуються податки, для нашого бізнесу це дуже погано»,зазначає Діирґела. А несплачені податки — це втрати для держави і суспільства. Наприклад, за минулі три роки в кишені контрабандистів потрапило 8,5 мільярда гривень — це близько 700 нових шкіл, дитячих садків або лікарень.

За даними сайту «Ні контрабанді», створеного компанією JTI разом з податковою та прикордонною службами, в 2017 році через нелегальні сигарети український бюджет втратив 1,2 мільярда гривень.

Є й менш очевидні наслідки процвітання контрабанди сигарет. Наприклад, зростання криміналу. У Держмитній службі кажуть, що існують злочинні організації, які створюються для контрабанди — зокрема й сигарет. За даними відомства, через Україну чимало «тютюнки» йде транзитом до ЄС. Навряд чи це сприяє поліпшенню відносин країни з міжнародними партнерами.

Наприклад, створюються цілі злочинні мережі, які займаються контрабандою, і це не обов’язково тільки контрабанда сигарет. Це часто починається з контрабанди сигарет, а закінчитися може контрабандою та нелегальним продажем будь-яких інших товарів, включно з наркотиками і зброєю. Світова практика демонструє, що організована злочинність використовує канали контрабанди для будь-яких цілей.

Нелегальна торгівля — таке ж корупційне явище, як і хабарництво або неправомірні рішення. Тютюнова індустрія, як і державні відомства, зацікавлені в підвищенні прозорості і ліквідації «тіньового» ринку. «Тому дуже важливо вживати превентивних заходів, вживати заходів для того, щоб нелегальний ринок не ріс. Це краще і ефективніше, ніж боротися з наслідками»,пояснює Дирґела.

Цей матеріал було вперше опубліковано на сайті НВ.

Цей матеріал також доступний російською мовою.