Днями угорська митниця зупинила авто з німецькими номерами, що їхало з України. Це була елітна машина, але багажник і заднє сидіння були заповнені тисячами пачок сигарет — на загальну суму майже два мільйони гривень. Такий випадок виявлення нелегальних сигарет, які їдуть як з України, так і в неї, не поодинокий, а «географія контрабанди» — дуже велика.
10 тисяч пачок — зовсім не межа. В середині вересня Держприкордонслужба України повідомляла про спробу ввезення великої партії «тіньових» сигарет в Україну. На кордоні з Білоруссю фура з білоруськими номерами везла в країну нібито мінеральні добрива. Останні і справді були в кузові — але між ними ховалися близько п’яти сотень ящиків сигарет, вироблених у Білорусі: 250 тисяч пачок контрабандного тютюну під брендом Credo.
Звідки ростуть ноги нелегального «тютюнця»
Частка контрабанди з Білорусі останніми роками зростає, кажуть у дослідницькій компанії Kantar TNS, але ця країна — не єдине джерело контрабанди.
Там зазначають, що майже дві третини контрабандних сигарет продається під такими брендами:
- Compliment з маркуванням Duty Free;
- Jin Ling;
- NZ;
- Marvel;
- Credo;
- Fest.
«Незаконне ввезення сигарет в Україну, як правило, відбувається з метою подальшого транзиту до країн Європейського Союзу», — повідомили в Держмитній службі України.
З Білорусі через Україну йде контрабандний товар тютюнової фабрики «Німан», але, крім цього, транзитом через морський кордон України доставляють контрабанду з Китаю.
Сайт Ні контрабанді, створений компанією JTI в партнерстві з податковою і прикордонною службами, наводить детальну аналітику щодо джерел контрабанди тютюну в Україну. Хоча Білорусь — найбільший «постачальник» такої продукції, велика частина йде далі в Європу, а в Україні продається приблизно п’ята частина білоруської контрабанди. Традиційно пунктом призначення стає Хмельницький ринок, територіально зручний для білоруських перевізників.
Ще одне велике джерело нелегальних сигарет — підтримувані Росією самопроголошені території: Придністров'я, а також маріонеткові утворення в Донецькій і Луганській областях, як і сама РФ.
У Придністров'ї й ОРДЛО вже налагоджено власне виробництво тютюнової продукції: як індустріальне, так і кустарне. В областях України, що межують з ними і Росією, прикордонна служба виявляла цілі склади з «тіньовими» сигаретами. Саме в сусідніх з РФ і ОРДЛО Харківській, Дніпропетровській і Запорізькій областях фіксують майже половину всього обсягу нелегальних сигарет в Україні.
У цьому році спостерігається стрімке зростання і такої складової нелегального ринку як контрафакт (підробки брендів). За даними профільної асоціації «Укртютюн», кожна п’ята нелегальна пачка — це контрафакт відомих брендів.
«Більше половини нелегальних сигарет на ринку — це продукція без вказівки виробника», — зазначають там. Експерти організації вважають, що таку продукцію насправді роблять в Україні, але маскують «під контрабанду», щоб заплутати покупців, а також правоохоронні органи.
Куди їдемо?
За сім місяців нинішнього року в Україні «зловили» 5,5 мільйона пачок контрабандних сигарет, повідомили в Держмитній службі. Представник відомства Сергій Демченко зазначає, що з них більше мільйона пачок повинні були відправитися далі — в Євросоюз. Основний пункт призначення — Польща. Звідти нелегальні цигарки можуть подорожувати по всьому ЄС.
ЄС, як ринок збуту, контрабандисти вважають привабливим з тієї причини, що європейські акцизи на сигарети (а значить, і ціна пачки) набагато вищі за українські, тому ставка робиться на те, що покупці виберуть дешеву контрабанду.
«Нелегальна торгівля — одне з потенційних джерел фінансування тероризму і сепаратизму. Контрабандою тютюнових виробів, як правило, займаються злочинні угруповання, діяльність яких, зокрема, спрямована на процвітання корупції і відмивання грошей», — каже Христина Лініченко, голова FMCG-напряму Європейської Бізнес Асоціації (EBA).
При занадто високій ціні на сигарети або при різкому підвищенні акцизів попит на відносно дешеву контрабандну продукцію теж починає зростати. А зі зростанням попиту зростає і пропозиція — у підсумку виходить замкнене коло, яке розгойдує «тіньову»торгівлю. З такими проблемами зіткнулися, наприклад, сусідні Румунія та Польща, в які течуть нелегальні цигарки, зокрема і з України.
«У 2010 році, після стрімкого зростання акцизів, рівень нелегальної торгівлі сигаретами в Румунії досяг 36,2%», — розповідає Гінтаутас Діргела, директор з корпоративних питань компанії JTI Україна.
Він пояснює, що лише завдяки розумінню уряду, що з проблемою потрібно боротися зниженням акцизного податку й ефективним партнерством бізнесу і правоохоронних органів, через 9 років ринок нелегальної торгівлі вдалося знизити. Але всього до 13,7%.
«У Польщі ситуація була схожою. Після підвищення мінімального акцизу на сигарети нелегальна торгівля почала зростати, досягнувши в 2015 році 19%. Завдяки співпраці уряду, тютюнового бізнесу і правоохоронних органів до 2019 року цей показник вдалося знизити до 8,5%», — додає Діргела.
Торік частка нелегальних сигарет в Україні перевищила 6%. На тлі Румунії та Польщі ця цифра може здатися не такою значною. Проте, маховик контрабанди через зростання акцизів і недостатньо ефективну антиконтрабандну політику держави може розгойдуватися до такої міри, що на його зупинку знадобляться роки, зазначають опитані експерти. Таким чином, за відсутності рішучої програми дій ризики зростатимуть — а з ними і втрати держбюджету.
Дослідження KPMG Stella демонструє, що Україна перебуває в топ-5 постачальників контрабандних і контрафактних сигарет в ЄС. Експерти вважають, що «бренди» Compliment і Marvel виробляють саме тут. І статистика свідчить, що в 2019-му році в Євросоюз з України здійснили постачання 2,4 мільярда (!) сигарет — кожну 18 нелегальну в ЄС.
Крім питання несплати податків (а значить, недоотриманих бюджетом доходів, зокрема на «соціалку», школи, лікарні, пенсії тощо), контрабанда породжує й іншу серйозну проблему — на її основі виникають цілі тіньові мережі. І сигарети можуть виявитися всього лише «цвітом» їх діяльності.
«Нелегальна торгівля — одне з потенційних джерел фінансування тероризму і сепаратизму. Контрабандою тютюнових виробів, як правило, займаються злочинні угруповання, діяльність яких, зокрема, спрямована на процвітання корупції і відмивання грошей», — каже Христина Лініченко, голова FMCG-напряму Європейської Бізнес Асоціації (EBA).
Контрабанда сигарет перестає бути головним болем виянтково для легальних українських виробників. Багато в чому, це питання національної безпеки України, не кажучи вже про її імідж одного з топових постачальників контрабанди і контрафакту в Євросоюз.
Цей матеріал вперше було опубліковано на сайті НВ