Сергій Фурса
Заступник директора Драгон Капітал
Нелегальний обіг тютюну в Україні — неочевидна, але системна загроза для державного бюджету. Щороку країна втрачає понад 24 мільярди гривень через недоотримані податки. Водночас проблема виходить далеко за межі економіки — контрабандні українські сигарети потрапляють до Європейського Союзу, завдаючи шкоди міжнародному іміджу України. Без комплексної боротьби з тіньовим ринком навіть правильні кроки, як підвищення акцизів на тютюнові вироби, ризикують мати зворотний ефект — ще більше нелегальної продукції, ще більше втрат для держави.
Масштаб обігу тіньового тютюну в Україні вражає. Так, прогноз за оцінкою несплачених податків у бюджет України у 2025 році становить 24,2 млрд грн, що перевищує оцінку за 2024 рік (21,9 млрд грн).
Також тривожним є факт, що після тривалого періоду зменшення рівень нелегальної торгівлі тютюну знову пішов угору — з 12,6% у жовтні 2024-го до 14,1% у лютому 2025-го.
Які наслідки це вже має для України? Економіст та фінансист Сергій Фурса каже: перш за все це удар по оборонній здатності країни.
«Щороку втрати від наявності нелегального ринку тютюну оцінюються у 700 млн доларів. Це величезна сума. За ці кошти можна купити дуже багато снарядів, побудувати дрони чи звести велику кількість житла для внутрішньо переміщених осіб», — наголошує експерт.
Це підтверджують цифри. За підрахунками експертів, втрачені кошти від нелегального обігу тютюну могли б покрити половину річних витрат на виробництво БпЛА, які у 2024 році становили 43 млрд грн.
Ще один негативний вплив тіньового ринку — фінансування схем та нелегальних справ, що зокрема стимулює розвиток корупційної діяльності.
«Чи є тіньовий ринок тютюну катастрофою, яка одразу зруйнує економіку? Певно, ні. Але це постійна проблема, яка погіршує загальний стан системи. Якщо таких проблем багато і з ними нічого не робити, це може настільки виснажити країну, що вона втратить здатність ефективно функціонувати», — додає Сергій Фурса.
Згідно з даними дослідницької компанії Kantar Ukraine за лютий 2025 року, основними каналами розповсюдження нелегальної тютюнової продукції в Україні є офіційні торговельні точки — кіоски та магазини. Також нелегальну продукцію можна придбати через онлайн-платформи — вайбер-групи та телеграм-канали. За цим стоїть широкий спектр гравців: від організованих злочинних груп до умовно легальних виробників, які маскують свою діяльність під офіційну.
Як із нелегальним обігом тютюну борються сьогодні?
Це законодавчі ініціативи, зокрема система «єАкциз», встановлення податкових постів на фабриках, введення норм витрат сировини, криміналізація контрабанди підакцизних товарів у великих розмірах тощо. Також це діяльність правоохоронних та органів контролю, завдяки яким у 2024 році рівень нелегального ринку тютюну поступово зменшувався.
Однак, за словами експертів асоціації «Укртютюн», більшість ініціатив безпосередньо не впливає на рівень нелегального ринку, а правоохоронні операції дають тимчасовий ефект. Водночас подібні заходи лише посилюють адміністративний тиск на легальний бізнес. У правоохоронних органів на сьогодні вже є більш ніж достатньо інструментів для ефективної боротьби з нелегальними гравцями. Не вистачає лише бажання чи волі це робити. Економіст Сергій Фурса додає: боротьба з нелегальним ринком тютюну важлива не тільки під час війни, а й після неї.
«Одним із головних викликів України після війни стане депопуляція. Людей буде менше, а соціальне навантаження залишиться те саме, якщо не більше. Тож ключовою реформою буде детінізація. Україна просто не зможе дозволити собі лояльно ставитися до ухиляння від сплати податків. Це буде питанням виживання. А на прикладі нелегального ринку тютюну ми бачимо чи не найбільший приклад ухиляння від оподаткування», — підсумовує експерт.