Ринок нелегальних сигарет в Україні — проблема, яка щорічно завдає збитків державі на десятки мільярдів гривень. Лише у 2024 році Державний бюджет недоотримав 21,9 млрд грн. Протягом багатьох років Україна була одним із ключових постачальників нелегальних сигарет до ЄС, але тепер ситуація загострилася через поширення цієї продукції в межах країни. Цьому сприяв план щорічного підвищення акцизного податку на 20% для тютюнових виробів, що вдарило по легальних виробниках і фактично створило умови для розростання підпільного виробництва та збуту.
З метою висвітлення сучасних можливостей зупинення обігу контрафактних товарів Національна асоціація патентних повірених України за підтримки компанії «JTI Україна» провела в Ужгороді семінар-практикум «Контрафактні товари: експерти кажуть «СТОП». Українські та міжнародні експерти та експертки зібралися разом, аби напрацювати дієві механізми боротьби та обговорити закордонні практики трасологічних досліджень, що дозволяють відстежити з високою ймовірністю, хто та де виготовляє тютюновий контрафакт.
Провідним спікером практикуму став досвідчений експерт, керівник лабораторії якості компанії JTI в Німеччині Крістіан Зауер. Він провів практичний майстерклас з ідентифікації нелегальних пачок сигарет. Учасники практикуму вчилися визначати характерні ознаки пачок та сигарет, з’ясовувати, які з них є контрафактними, а також визначати обладнання, на якому ті були вироблені.
Презентація Крістіана Зауера, керівника лабораторії якості компанії JTI в Німеччині
Найбільш очевидна ознака – якщо сигарети мають підозріло низьку ціну. Або якщо сигарети продають з рук, з лотків та без наявності відповідної ліцензії чи реєстратора розрахункових операцій.
Ознаки контрафактних сигарет:
- Відсутня акцизна марка;
- Відсутній штриховий код (бар-код);
- Помітні недоліки пачки, якщо порівняти її з оригінальною: нерівні стики, розпливчасті краї друку, відсутність тиснення там, де воно має бути, нечіткий логотип;
- На пачці відсутні медичні попередження або вони не відповідають встановленим в Україні вимогам. Наприклад, медичне попередження не містить зображення, а лише текст;
- На пачці сигарет, що продається на митній території України, є напис «For Duty Free Only».
«Це тільки початок. Дякуємо представникам тютюнового бізнесу за активність в захисті прав інтелектуальної власності й запрошуємо виробників іншої продукції до співпраці!» — підсумувала співзасновниця та членкиня правління Національної асоціації патентних повірених України Юлія Прохода.